Milyen kiegészítők hasznosak pajzsmirigybetegségben?
A cink és a megfelelő immunitás
Ahhoz, hogy az immunrendszerünk megfelelően működjön, cinkre is szüksége van. A pajzsmirigynek is szüksége van cinkre. Mind a pajzsmirigy-alulműködés, mint a túlműködés lehet oka a cinkhiánynak. Éppen ezért nagyon lényeges, hogy rendszeresen fogyasszunk cinkben gazdag táplálékokat. A cink gazdag forrása a spenót, a spárga, a gomba, a mandula, a kesudió és a tenger gyümölcsei.
A pajzsmirigy-alulműködés és a vashiány
A vashiány oka lehet a pajzsmirigy-alulműködésnek. A vas tárolását pedig az úgynevezett ferritin nevű fehérje végzi. Fontos, hogy mindig gondoskodjunk vasraktáraink feltöltéséről. Tehát fogyasszunk rendszeresen, vasban gazdag táplálékokat, mint például zöld leveles zöldségeket.
A D-vitamin nagyon sok testi funkcióban játszik szerepet
A D-vitaminnak kiemelkedő szerepe van számos testi funkcióban. Ez a vitamin aktívan részt vesz az immunrendszer védelmében, szükségünk van rá, hogy a csontjaink és a fogaink erősek maradjanak, de az inzulin kiválasztásában és az izmok erejének fenntartásában sem elhanyagolható a szerepe. A legújabb kutatások szerint, a D-vitaminhiány és az inzulinrezisztencia között szoros összefüggés van, ami pedig a pajzsmirigy egészségére is károsan hat. A D-vitamint, napfényvitaminnak is szokták nevezni, mivel napfény hatására termelődik az emberi szervezetben. De táplálék - halak, gomba - útján is bevihetjük ezt a vitamint a szervezetünkbe.
A szelén, mint létfontosságú mikrotápanyag
A szelén egy olyan létfontosságú mikrotápanyag, amely a pajzsmirigyhormon termelődéséhez járul aktívan hozzá. A szelén szerepe kiemelkedő a hormonszabályozásban, illetve a pajzsmirigyet oly módon védi, hogy megvédi a szervet, az oxidatív stressztől. Ez nagyon lényeges, hiszen az oxidatív stressz sok betegség okozója lehet. Többek között, a pajzsmirigy betegségét is okozhatja.
Amennyiben, a szervezetünkben nincs elegendő ebből a mikrotápanyagból, úgy a pajzsmirigy sem tud elegendő hormont előállítani. Mi tartalmaz szelént? A tenger gyümölcsei nagy mennyiségben tartalmazzák, de a brazil dió, a tojás is gazdag forrása a szelénnek.