Hisztamin: barát vagy ellenség?

Már mindenki hallott a sajtban és a vörösborban rejtőző hisztaminról, ami fejfájást és köhögést okozhat. De valóban egy ellenséggel állnánk szemben? A helyzet ennél összetetettebb - állítja Dr. Reinhart Jarisch, bécsi allergológus és hisztamin-specialista.
Hisztamin: barát vagy ellenség?

A hisztamin számos életformában, így emberekben, állatokban, növényekben és baktériumokban is megtalálható. Valójában egy hormonnal állunk szemben, ami egyúttal vivőanyag is. Döntő szerepet játszik az allergiás reakciók, így a gyulladás, duzzanatok és viszketés kialakulásában.

Alapvetően azonban a hisztamin semmiképp sem tekinthető az ellenségünknek: az immunválaszunk része, ami segít szembeszállni a testidegen anyagokkal. Ezeket többek közt a méhek vagy a csalánnal való érintkezés juttatják a szervezetünkbe.

Létezik ugyanakkor hisztaminérzékenység is, ami fejfájással, orrvádalékkal és bőrviszketéssel járhat együtt, ráadásul ronthat az asztmás tüneteken is.

A tünetek megjelenése azonban valójában nem mindig a hisztamin nagy mennyiségével, hanem egy DAO nevű enzimmel függ össze a szervezetben. Ez a hisztamin lebontásáért felel, és ha lecsökken a mennyisége, akkor normális hisztaminszint mellett is hasonló tüneteket produkálhatunk.

A hisztaminnal számtalan különböző gyógyszer veszi fel a harcot, a szakértő mégis azt tanácsolja: a legjobban akkor járunk el, ha elsősorban az étkezésünkben próbáljuk csökkenteni a mennyiségét. Kevesebbet fogyaszthatunk például vörösborból, sajtból, bizonyos halakból, eperből, dióból és szalámiból is.

Galambos Dániel

Kapcsolódó cikkek

Hisztamin: barát vagy ellenség?

Hisztamin: barát vagy ellenség?

Többet segít, mint árt, de oda kell figyelnünk rá, hogy az ételekben is jelen lehet.

Aknés hegek eltüntetése és legjobb krém szúnyogcsípésre

Aknés hegek eltüntetése és legjobb krém szúnyogcsípésre

Fedezze fel a természetes módszereket az aknés hegek eltüntetésére! Gyógynövények, bőrápolás és életmódtippek a ragyogó bőrért.

5 tipp cukorbetegeknek

5 tipp cukorbetegeknek

A cukorbetegség, egy olyan krónikus betegség, amely súlyos szövődményeket is okozhat. Azonban életmódváltással és a szabályok betartásával megelőzhetővé válnak ezek a szövődmények. Mutatunk néhány tippet a szövődmények elkerülése érdekében.